Bitmeyen Zulüm Filistin : Abluka 1. Bölüm

İsrail ve Filistinliler arasındaki mücadele, dünyada en uzun süren ve patlamaya en yatkın anlaşmazlıklardan birinden kaynaklanıyor.

Anlaşmazlığın kökeni, Akdeniz sahiliyle Şeria Nehri arasındaki bölgede hak iddiasına dayanıyor.

Son 100 yıl Filistinlilere; sömürgecilik, sürgün, askeri işgal ve onu izleyen kendi kaderini tayin etme hakkı mücadelesi getirdi. Kayıpları ve acılarına sebep olarak gördükleri bir ulusla bir arada yaşama yolundaki zorlu arayış da cabası.

İsrail’in Yahudileri için ise dünyanın her yanında yüzyıllar süren zulüm ardından atalarının topraklarına geri dönüş, barış ve güvenlik getirmedi. Komşularıyla pek çok kez bölgesel savaşlar yaşadılar.

Kronolojinin 1897 yılından günümüze dayandırdığı Filistin – İsrail sorunu, bugünlerde Başbakan Netanyahu’nun, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini “ilhak” etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs kaynaklı korku ve belirsizlik ortamının ve bundan kaynaklı yaşanan ekonomik krizlerin dahi gerisinde kalan bu çıkış sonrasında, başta Türkiye olmak üzere bir çok müslüman ülke bu çıkışa tepkisiz kalmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramını tebrik vesilesiyle yaptığı konuşmada Kudüs’ün kırmızı çizgileri olduğunu söyleyerek, Filistin topraklarının peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail’in Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’ni ilhak etmesinin vahim sonuçları olacağını ve şiddetli bir çatışma başlayacağını söyledi.Bahreyn Kralı Hamad bin İsa, İsrail’in Filistin topraklarını “ilhak” planını kesin bir şekilde reddettiklerini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Washington Büyükelçisi İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria topraklarını ilhak etme planlarının İsrail’in Arap dünyası ile ilişkilerini normalleştirme çabalarını altüst edeceğini söyledi.

Yaşanan soruna müdahil olan Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Filistinli gruplar tarafından Batı Şeria’nın Eriha kentinde düzenlenen “ilhak karşıtı” gösteride yaptığı konuşmada, “İsrail’in ilhak planı uluslararası hukuka aykırıdır. Bu plan, barış ve Filistin Devleti’nin kurulması hayalini sona erdiriyor.” dedi.

Uluslararası topluma, Filistin Devleti’nin kurulmasını sağlayacak müzakereler çerçevesinde barış sürecini kurtarmak üzere harekete geçme çağrısı yapan Mladenov, “Uluslararası toplum 25 yıldır Filistin Devleti’nin kurulması için çaba sergiledi. Dolayısıyla bu hedefin gerçekleşmesi için de çabasını sürdürmeye devam etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih başta olmak üzere Filistinli gruplar tarafından, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’ni “ilhak” planına tepki göstermek için Eriha’da düzenlenen gösteriye yüzlerce Filistinli katıldı.

Öte yandan İsrail muhalefeti içerisinden de karara büyük tepkiler geliyor.

İsrail Ekonomi Bakanı ve İşçi Partisi lideri Amir Peretz, İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’a yaptığı açıklamada; işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin tek taraflı “ilhak” edilmesi planına karşı olduğunu açıkladı.

Yakın zamanda Orta Doğu ve Dünya siyasetini yakından etkileyecek bir çatışmanın fitilini ateşleyebilecek bu haksız ilhak girişimi, önümüzdeki aylarda da dünya gündemini tüm sıcaklığı ile tedirgin edecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir