Flutter Nedir?

Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır. Android, iOS ve Google Fuchsia işletim sistemi için uygulama geliştirmek için kullanılır.

Flutter’ı kullanarak geliştiriciler, her iki platformda da istenilen uygulamalar geliştirip, çapraz(cross) platformlu mobil uygulamalar geliştirerek hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edebilirler. Arayüz tasarımcıları ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS platformlarına uygun, daha başarılı uygulamalar tasarlayabilirler.

Flutter, esnek bir SDK’dır ve Windows, Linux ya da Mac ortamlarında rahatlıkla çalıştırılabilir.

Kullanılabilecek IDE’ler:
Visual Studio Code, Android, IntelliJIDEA

Flutter, Mobile-first 2D render motoru, react-style framework’ü, Android ve iOS platformunda kullanılan widget desteğine sahip zengin bir SDK’dır.

Flutter, yapısında Material Design ve Cupertino (iOS tarzı) widget’ler, temalar yardımıyla her iki platform için de efektif uygulamalar geliştirmeye olanak sağlar.

Flutter birçok geliştirme ortamında bulunmayan Hot reload adında bir gerçek zamanlı düzenleme özelliğine sahiptir. Hot Reload ile geliştiriciler uygulamalarını hazırlar veya düzenlerken, gerçek zamanlı olarak yaptıkları değişikliklerin uygulama üzerindeki yansımalarını anında görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir