Java Nedir?

Bilgisayar teknolojisi ilk ortaya çıktığında Pascal, C, C++ ve Java gibi diller henüz ortaya çıkmamıştı.

İlk bilgisayarlar için programlar oluşturan yazılımcılar her bilgisayarın marka, model ve donanımları farklı olduğundan ötürü bir bilgisayar için yazdıkları yazılımları diğer farklı bir marka, model ve donanıma sahip bilgisayarda bu yazılımı çalıştıramıyorlardı bunun yanı sıra her farklı bilgisayar için o bilgisayara ait makine dilinin öğrenilmesi gerekiyordu.

Bu zorluğu ortadan kaldırmak adına “Assembler Dili” ve sonrasında üst düzey diye tabir ettiğimiz diller ortaya çıktı. (C, C++, Pascal, Cobol, Fortran)

Üst düzey dillerin ortaya çıkması programcılar için büyük kolaylıklar oluşturdu ve yazılan program (bir kaç farklı standart dışında) hangi üst düzey dilde yazılırsa yazılsın “derleyici” sayesinde her işletim sistemi ve makinede derlenip çalıştırılmaya başlandı.

Fakat bu kolaylık zamanla ortaya bir takım zorluklarda çıkarmaya başladı. Yazılan program hangi işletim sisteminde derleniyorsa sadece o işletim sisteminde çalıştırılabiliyordu yani platform bağımlılığı sorunu ortaya çıkıyordu. İşletim sistemi değiştiğinde program burada çalıştırılamıyor ve burada çalışabilmesi için bu işletim sistemine uygun derleyicide yeniden derlenmesi gerekiyordu.

Platform Bağımlılığı: Windows işletim sisteminde derlenen bir programın diğer işletim sistemleri olan Linux yahut Macintosh gibi işletim sistemlerinde çalıştırılamıyor olması.

Zamanla gelişen bilgisayar teknolojileri farklı marka ve modelde donanım ve işletim sistemlerinin ortaya çıkmasını sağladı ve bu problem daha da büyümeye başladı.

Platformlardan bağımsız çalışacak bir programlama dili ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Sun Microsystems firması elektrikli ev aletlerinin daha kolay kullanılması için ortaya bir programlama dili çıkarmak isterken bu işin en rahat ortak bir platform altında yapılması gerektiğini anladı ve Sun Microsystems programcısı James Gosling 1995 yılında her platformda çalışan “Java” dilini ortaya çıkardı.

Farklı işletim sistemleri ve donanımlarda çalışabilecek JVM (Java Virtual Machine) isimli sanal bir makine oluşturuldu ve ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Böylelikle Java ile yazılan programlamlar java derleyicisi olan JVM de çalışan bir makine diline çevrilir. Java Byte Code denilen bu program JVM tarafından yorumlanır ve çalıştırılmaya başlanır.

Java uygulaması geliştirmek isteyen kişiler kolayca diledikleri işletim sistemi üzerinde JVM’i bilgisayarlarına kurabilirler. Bunun için tek yapmaları gereken JRE (Java Runtime Enviroment) adlı programı internetten indirip yükleyebilirler.

JRE bilgisayarınıza yüklendikten sonra tüm java programları bilgisayarınızda çalıştırılabilir. Kişiler programlarını yazdıktan sonra çalıştırmak istediklerinde JRE (Java Runtime Enviroment) bir JVM (Java Virtual Machine) oluşturur, bu olay tamamen programcı programını çalıştırmak istediğinde çalışacak bir durumdur, JVM kendiliğinden çalışabilen bir program değildir, yalnızca bir java programı çalıştırılmak istendiğinde ayağa kalkar ve program çalıştırılıp çalışma işi sona erdiğinde bellekten silinecektir.

Bu sebepten Java her platformda çalışabilecek yeteneğe sahiptir. C ve C++ dillerinin hızlı ve iyi özelliklerini almıştır.

  • Platform bağımsızdır.
  • Bilgisayarlarda çalışacak programlar üretilebilir
  • İşletim sistemi
  • Ağlar
  • İnternet Programları
  • Veritabanları
  • Xml Uygulamaları
  • Cep telefonlarında çalışacak programlar üretilebilir
  • Oyun makinelerinde çalışacak programlar üretilebilir
  • Ev aletlerinde çalışacak programlar üretilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir